Ako sa odfotografovať s rybou?

ako sa odfotografovať s rybou

Už sa vám niekedy stalo, že ste chytili krásnu rybu chceli ste sa s ňou zvečniť, ale na blízku nebol nikto, kto by vás odfotografoval? Jednou možnosťou je požiadať iného rybára, ktorý chytá niekde poblíž vás. No čo ak nemá fotografické cítenie a po následnom zhliadnutí fotografie budete sklamaný? Je tu i iná možnosť. Odfotiť s rybou sa dokážete aj vy sami. Ako? Čítajte ďalej a dozviete sa.

V prvom rade potrebujete správne vybavenie. Ja viem, vyzerá to na väčšiu investíciu, ale ak chcete kvalitnú pamiatku na rybu, ktorú ste ozlomkrky zdolávali, asi sa to oplatí. Koniec koncov, nemusíte kupovať nové vybavenie. Skúste pozrieť bazáry, inzeráty a možno sa dopátrate k lacnejším alternatívam. Nemusíte hneď kupovať fotoaparát so spúšťou na diaľkové ovládanie. Ak máte svoj obľúbený fotoaparát, príslušenstvo na upevnenie diaľkovej spúšte si môžete vyrobiť aj doma. A samotný diaľkový spúšťač nie je taký drahý. Cena sa pohybuje okolo 20 eur.

Príslušenstvo , pomocou ktorého dokážete vyfotiť samého seba:

Fotoaparát, vhodné je ak bude mať automatické zaostrovanie, vstavaný blesk a expozimeter. Ďalej ľahký statív s nastaviteľnými nožičkami a otočnou hlavou. Umožní ľahšie nastaviť pozadie fotky.

Diaľkovú spúšť s balónikom s dĺžkou aspoň 2m. Ak nechcete používať balónik, ale iný diaľkový ovládač, je lepšie vyrobiť si nejaké zariadenie na spustenie ovládača kolenom. Totiž je dosť obtiažne držať veľkú rybu oboma rukami a ešte mačkať ovládač.

Tu sú tipy na diaľkové spúšte:

Ďiaľková spúšť s balónikom
Ďiaľková spúšť s balónikom
 Vlastná výroba uchytenia diaľkovej spúšte.
Vlastná výroba uchytenia diaľkovej spúšte.
Univerzálna drôtená spúšť na digitálne fotoaparáty
Univerzálna drôtená spúšť na digitálne fotoaparáty
Univerzálna drôtená spúšť na digitálne fotoaparáty
Univerzálna drôtená spúšť na digitálne fotoaparáty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Toto je vybavenie, ktoré vám pomôže odfotiť rybu vašich snov, ktorú ste práve ulovili.

Čo budete ešte potrebovať to je prechovávací s   ak, aby ste rybu bezpečne ponechali vo vode, kým si pripravíte všetko potrebné na fotografovanie. Uistite sa, že je ryba v bezpečí. Ak chcete mať skutočne kvalitnú fotografiu, netreba sa ponáhľať.

Poobzerajte sa dookola a nájdite najlepšie miesto na fotografovanie. Do úvahy treba brať  pozadie, najlepšia je príroda, aby nebolo vidieť prípadné cesty, domy a pod. Dôležitá je i pevnosť pôdy. Ak je príliš mäkká môže sa vám stať, že pritlačením kolena na diaľkovú spúšť sa vám vzduchový balónik vtlačí do zeme. Prihliadať treba aj na zdroj svetla. Cez deň je lepšie ak slnko svieti oproti vám. Najlepšie ak osvetľuje fotografovaný objekt. V noci je to jednoduché. Potrebné svetlo zaistí blesk fotoaparáta. Ak je zamračené, tak najlepší zdroj svetla je jazero. V takomto prípade si však dávajte pozor, ak by ste použili jazero ako pozadie, získate obraz s pekným svetlým pozadím, ale rybár s rybou bude tmavý, čo nie je dobré.

Ak bude pršať, treba fotoaparát nadkryť dáždnikom. V silnom vetre treba tiež fotoaparát chrániť, aby sa zabránilo jeho chveniu.

Pokiaľ ste sa rozhodli, že sa idete odfotiť, pripojte fotoaparát na statív a nastavte ho do požadovanej výšky. Najlepšie do výšky očí fotografa v kľaku. Takto bude fotoaparát ukazovať priamo na vás. Teraz je potrebné orámovať obraz, aby bolo jasné, čo bude v zábere a čo nie. Ide o obraz vás a ryby, takže nastaviť rám je potrebné tak, aby pozadia bolo vidieť čo najmenej. Na ohraničenie bokov fotky môžete použiť palice, ktoré budú o niečo vyššie ako vy v kľaku. Ešte zostáva označiť miesto kde budete kľačať. Môžete tiež použiť palicu, ktorú neskôr odstránite. Nainštalujte si vzduchový balónik na miesto, kde budete kľačať a pred seba si pripravte podložku pod rybu. Pozrite do hľadáčika, či všetko sedí. Najlepšie je urobiť si skúšobnú fotografiu.

Keď je všetko pripravené, rybu vyberte z vody a položte na podložku, kľaknite si na miesto, ktoré ste si označili, pod koleno umiestnite balónik diaľkovej spúšte a zdvihnite rybu. Dávajte pozor, aby ryba bola  vo vzpriamenej polohe a nenakláňajte ju k sebe. Podľa palíc po bokoch môžete posúdiť, či je ryba v strede záberu. Nechcete predsa, aby mala odseknutý chvost alebo hlavu.  Teraz už len úsmev a kolenom pritlačiť spúšť.  Po zdvihnutí kolena chvíľu počkajte a fotoaparát je pripravený na ďalšiu snímku. Ak by sa počas fotografovania vyskytol nejaký problém, radšej rybu pustite. Ryba je predsa vždy dôležitejšia ako fotka. 🙂

Na začiatok sa vám to bude možno zdať zložité, ale postupne získate tréning a všetko bude nachystané raz dva.

Prajeme veľa krásnych záberov.

fotenie s rybou

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *