Ako uloviť lieňa?

lieň obyčajnýLiene patria k najväčším tajnostkárom medzi rybami. V malých vodách ich nájdeme iba náhodou. Vyskytujú sa vo vodách s mäkkým až bahnitým dnom, bohatým na rastlinstvo. Lieň sa živí drobnými živočíchmi, ako sú larvy pakomárov, pijavice, larvy chrostíkov, slimáky a tiež drobnými časťami vodných rastlín.

JAR
Na jar lieň ožije, len čo marcové slnko rozohreje plytké zátoky porastené trstinou. Ryby začínajú hľadať larvy rôzneho hmyzu, ktoré sa vyvinuli vo vode a lezú po steblách rastlín.
Typická jarná taktika lovu lieňa spočíva v tom, že sa vyberieme do pokojných plytkých zátok, kde je voda o niečo teplejšia ako inde.Takáto voda podporuje ich žravosť.
Na jar by som odporučil úsporné kŕmenie. Látková výmena teplomilných lieňov ešte nebeží na plno a preto sa rýchlo nasýtia, keď sa kŕmne miesta zásobujú príliš dobre. Hrsť napučaných pšeničných zŕn, dobre zmiešaných asi s jedným litrom kŕmitkovej zmesi alebo zeminy z krtincov úplne postačí. Uvedené množstvo krmiva by sa malo sypať dva až tri dni za sebou do vody tesne k trstinovému porastu. V závislosti od miestnych podmienok lovíme neskôr na týchto miestach z brehu alebo z člna. Na jar sú liene obyčajné zvlášť aktívne okolo poludnia v ohriatej plytkej vode. Správajte sa však veľmi opatrne, pretože ryby v metrovej hĺbke zaregistrujú každú vašu malú nepozornosť a ujdú.

LETO
lieň samček a samičkaSkutočne ,,ostré,, sú liene prirodzene až od júla. Vyneresili sa a sú pri sile. V lete máme s lieňmi často veľa problémov, keď sa pre ne nepodarí nájsť správnu nástrahu.
Liene sa špecializujú v závislosti od vody a dokonca v rámci jednej vody na určitú potravu, čo môže priviesť rybára do zúfalstva. Ak rybár 50m od vás chytá na kukuricu jedného liena
za druhým, nemusí to pre vás a vaše stanovište nič znamenať. U vás sa môžu liene zaujímať napríklad o hnojového červa alebo malého vodného slimáka. Preto majú skúsený lovci lieňa v zásobe  bohatý výber živočíšnych a rastlinných nástrah.

Liene musíme prirodzene prikrmovať aj v letnom období, inak nič neulovíme. Najlepším krmivom sú rozmliaždené varené zemiaky, dážďovky alebo hnojáci, kukurica, pšenica – všetko zmiešané s hlinou alebo kŕmitkovou zmesou.Toto kŕmenie ich nielenže dlho udrží na mieste kŕmenia ale ich aj povzbudí na prijímanie potravy.

 lieň sliznatýV letnom období lovíme lieňa v hĺbkach medzi jedným až dvoma metrami, môžeme ho však hľadať aj v hlbšej vode ďalej od brehu. Tým správnym nástrojom je potom dlhší prút. Lov s udicami s kĺzavým plavákom uprednostňujem pri love lieňa aj v hĺbkach menších než dva metre. Také udice sa presnejšie nahadzujú aj vylovujú – keď ich rybár dobre ovláda. Výsledkom je menej rozruchu na mieste lovu. V letnom období si z nás lieň robí doslova bláznov a predvádza pri love s plavákom typické zábery spojené so zdvihom, ktoré poznáme z lovu pleskáča. Keď sa lieň pohráva s nástrahou, väčšinou ju trochu zdvihne aj so spodným brokom. V dôsledku toho predvádza plavák tanec na povrchu. Krúži, chveje sa, položí sa na hladinu, trhá sa a nakoniec sa bočne ponorí. Až potom nasleduje záber.
Lov na položenú alebo plávanú je stále sporný. Názory rybárov sa tu značne rozchádzajú. Bezplavákové udice na lov so záťažou na dne sa dostávajú pri love na hranice svojich možností. V prvom rade sa musíme dostať veľmi blízko k skrýšam tohoto tajnostkára. Musíme ísť teda tesne k vodným rastlinám, čo prirodzene zvyšuje nebezpečenstvo, že sa udica v rastlinách zapletie.
Potom si často nevšimneme, že udica nefunguje. Druhý argument proti bezplavákovým udiciam na lov na položenú na dne vyplýva  zo správania lieňa pri zábere. Jeho okolkovanie okolo nástrahy, zdanlivo nerozhodné posúvanie nástrahy pred sebou, od seba a k sebe, dosiahne svoju hranicu, keď sa vyčerpá dĺžka nadväzca. Výsledok je zrejmý: keď lieň pocíti ešte pri fáze skúšania odpor napnutej nástrahy, upustí od nej. Dospel som k presvedčeniu, že taktika na položenú je v porovnaní s lovom lieňa s dobre zaťaženou plavákovou udicou oveľa horšia.
Určite pri love lieňa zažijete veľa krásnych zážitkov. Je to naozaj nádherná ryba a preto darujte aspoň väčším jedincom  život a pustite ich späť do vody.

Konkrétne špecifikácie tohto druhu ryby nájdete i v našom atlase rýb:  pre zobrazenie kliknite  tu – lieň sliznatý .

V ďalšom článku venovanom na lov špecifických druhov rýb sa zameriame na úhora. Dozviete sa ako a kedy treba úhora loviť, povieme si aké nástrahy sú najúčinnejšie. Prezradíme ako chytať úhora tesne pod hladinou. Vyvrátime bludný názor, že sa úhory dajú chytiť len pri dne. Čítajte náš seriál o love rýb a dozviete sa viac o rybách, ktoré vás zaujímajú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *