Kaprársky sviatok: Carp show 2013

ryby, rybolov, kaprárinaS príchodom nového roka sa začínajú všetci kaprári tešiť na jeden významný deň. Nazvime ho „Kaprársky sviatok“, kde mnohé firmy zaoberajúce sa rybárskymi potrebami prezentujú svoje výrobky a kde je najvyššia hustota priznivcov rybolovu na m2. 🙂  Ako sme si za posledné roky zvykli i začiatkom tohto roka sa teda kaprári dočkali svojho sviatku. Kultúrny dom v Ružinove 16.2.2013 opäť hostil kaprárskych nadšencov na podujatí Carp Show Slovakia.

Ani my sme si nemohli nechať ujsť túto udalosť a hneď ráno sme sa zaradili do dlhej rady ľudí čakajúcich na vstup. Príchodom do vnútra nás ovalili miešajúce sa vône a rybári behajúci od stránku ku stránku. Pridali sme sa k davu a prehliadka mohla začať.

ryby, carp, kapor, boiliesVyše tisíc priaznivcov rybolovu na jednom mieste, to je úctyhodné. Našli sme tu mnoho známych i menej známych značiek so svojimi zástupcami z Čiech a Slovenska. Za výhodu tejto akcie považujeme, že tu nájdete všetkých výrobcov rybárskych potrieb
na jednom mieste. Niektorí rybári síce oponovali, že ceny sú nadhodené a neoplatí si kupovať. No dalo by sa o tom polemizovať.

Rybári, ktorí sa chystajú na väčšiu investíciu, napríklad do nového člna, motora na čln, udice, bivaku či inej rybárskej výbavy si tiež určite prišli na svoje.

Zaujímavá bola i akcia nemenovaného obchodu. Rybári, ktorí v ich stánku nenašli čo
potrebovali, sa mohli zadarmo doviesť pravidelne premávajúcim mikrobusom priamo do predajne, kde ich navyše čakala zľava 15% na celý nákup a malá pozornosť. Tomu sa hovorí dobrý marketingový ťah.

Nenechali sme si ujsť ani niektoré prednášky, ktoré celý deň prebiehali v kino sále Ružinovského kultúrneho domu.Michal Kučera rozpával o svojich skúsenostiach s lovom kaprov v niektorých českých i slovenských vodách. Spomínal napr. Orlík, Pálavu, Liptovskú Maru. Hovoril o špecifikáciách týchto vôd i niektorých negatívnych skutočnostiach. Napr. že Liptovská Mara, kedysi úžasná voda už nie je taká lákavá nakoľko je naozaj ťažké chytiť tu veľkú rybu z dôvodu odnášania kapitálnych úlovkov do súkromných rybníkov. Problém odnášania a predaja rýb zo zväzových do súkromných revírov sa v ten deň ťahal viacerými diskusiami.

Neskôr sme si pozreli francúzsky film o chytaní kaprov priamo v meste. Takéto lovenie rýb sa stáva vo svete hitom a je možné, že o nejaký čas sa dostane i na Slovensko. Kaprári s minimálnou výbavou, ktorá sa dá jednoducho preniesť metrom alebo vlakom, lovili priamo na promenáde v Paríži, na Seine z člna alebo na jazierku v parku.
Nešlo o cielený lov veľkých kaprov, aj keď sa im pár pekných kúskov podarilo chytiť.
Poobede Mišel Zadravec – slovinský výrobca boilies rozprával o tom, ako začínal s podnikaním a dozvedeli sme sa i niečo o love kaprov v Maďarsku, najmä na Balatone.

rybárske potreby, boilies, rybyPri poslednej besede sa stretli viacerí zástupcovia firiem pôsobiacich na trhu s boilies a kaprárskymi potrebami. Bolo úctyhodné, že odhodili konkurenčný boj a úprimne hovorili ako sa dostali k boilies, kto ich k nemu doviedol, v čom vidia problémy lovu kaprov dnes a aká je podľa nich prognóza do budúcnosti. Ako sme už spomínali i tu sa rozoberal problém zabíjania a prenášania úlovkov. Na Slovensku žiaľ vzniká veľa nových súkromných revírov, ktoré radi od rybárov pekné úlovky odkúpia. Keďže v niektorých kútoch Slovenska je sociálna situácia nie veľmi lichotivá, predaj kaprov
je lákavá možnosť privyrobenia. Ryby nestíhajú tak rýchlo dorastať a môže sa stať, že chytiť kapra nad 10 kg  na zväzovke bude naozaj problém, pre mnohých nesplniteľný sen. Čo sa týka vízií do budúcnosti, padol názor, že pokiaľ tu budú výrobcovia boilies a trh s boilies, na nič nové, prevratné sa chytať nebude. Akurát sa stále bude vylepšovať zloženie boilies, kvalita jednotlivých prísad. Možno sa objavia nové druhy, príchute ale stále to bude boilies. Koniec koncov, v Anglicku sa používa už 40 rokov a za ten čas nič
lepšie nevymysleli. Padli i futuristické vízie súvisiace s veľkým pokrokom techniky o podvodných mikrokamerách, pomocou ktorých budú rybári sledovať na monitoroch svojich laptopov správanie rýb okolo nástrahy .

Kaprárina dnes sa vníma veľmi zložito. Rybári si ju veľmi komplikujú. Vymýšľajú komplikované montáže, prekombinované nástrahy, kupujú všetky novinky a vychytávky, ktoré sa objavia na trhu. Nezabúdajme, že niekedy jednoduchšie veci môžu byť účinnejšie a že ide hlavne o zábavu, relax a príjemne strávený čas.

Tento „rybársky deň“ končil tradične tombolou. Mnohí si teda okrem nákupu mohli domov odniesť i hodnotné ceny. My sme to štastie nemali, ale odchádzali sme spokojní a nažhavený na tohtoročnú rybársku sezónu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *