Mieň sladkovodný – kde ho nájdeme a ako ho uloviť

Mieň slodkovodnýMáloktorý rybár sa môže pochváliť úlovkom mieňa. V tomto článku vám poradíme kde, kedy a na čo môžete túto krásnu rybu uloviť.

Mieň sladkovodný je jediný zástupca treskovitých rýb v našich vodách. Orientuje sa na život na dne. Vyskytuje sa v jazerách, riekach, ojedinele aj v zátokách.

Počas neresovej migrácie je žravosť mieňa takmer neutíšiteľná. Rybár by mal tento čas využiť, pretože táto svetoplachá ryba vtedy nie je natoľko viazaná na svoje úkryty v pobrežnej oblasti. Neresí sa od novembra do februára.

Pred haťami a stavidlami sa putovanie za neresením mieňa náhle zastaví, pretože ďalej sa už nemôže dostať. A tak sa miene často zhromažďujú pod takýmito vodnými stavebnými dielami.

 

Na čo chytať:

Mieňa môžete úspešne loviť na belicu alebo akúkoľvek bielu rybu o veľkosti asi 5 až 10 centimetrov. Nepohrdnú ani filetou z ryby alebo dobre napakovaným háčikom s červami či kuracou pečeňou.

 

Spôsob lovu:

Mieň sladkovodný sa smie loviť od 16.marca do 31.decembra. Najvhodnejším spôsobom je lov na ťažko. Kľudne zvoľte háčiky väčších rozmerov a silnejší vlasec, nakoľko prechytávame miesta v tesnej blízkosti koreňov stromov, podomleté brehy, veľké skaly, trhliny v skalnatej hrádzi, potopené kmene stromov kde sa táto ryba ukrýva. Pri love, najmä na riekach, použite ploché olovo. Jeho hmotnosť zavisí od intenzity prúdu.

 

Úlovok tejto nevšednej ryby poteší každého rybára. Preto vám prajeme veľa krásnych zážitkov a hlavne poriadne úlovky.
Ak sa Vám mieňa podarilo chytiť, pošlite nám svoje fotografie na info@akonaryby.sk, radi ich uverejníme.

 

Podrobné informácie o mieňovi nájdete i v našom atlase rýb: Mieň sladkovodný

 

Toto je svetový rekordný úlovok mieňa – 11,40 kg a 104 cm.

Mieň sladkovodý - rekordný úlovok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *